چین
0 0
Read Time:3 Minute, 21 Second

چین خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

چین

امتداد نور – مدیرکل دپارتمان کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین گفته است که ایالات متحده باید انواع تحریم های غیرقانونی را که علیه ایران اعمال کرده است، بردارد.

به گزارش خبرگزاری امتداد نور، این مقام چینی روز سه‌شنبه در دهمین کنفرانس بازنگری طرف‌های معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) بر لزوم حضور همه طرف‌های توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران که رسماً به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک شناخته می‌شود، تاکید کرد.

او گفت که همه طرف‌های ذی‌ربط باید متعهد به بازگرداندن توافق در زمان اولیه از طریق مذاکرات دیپلماتیک باشند و اعمال فشار از طریق تحریم‌ها و تهدید به زور را رد کنند.

ما باید به جهت حل و فصل سیاسی در پرداختن به چالش های اشاعه هسته ای پایبند باشیم. همه طرف های ذیربط باید متعهد به بازگرداندن برجام در زمان اولیه از طریق مذاکرات دیپلماتیک باشند و اعمال فشار با تحریم و تهدید به زور را رد کنند.

ایالات متحده باید به طور کامل تحریم های غیرقانونی مربوطه خود علیه ایران و اقدامات صلاحیت دراز مدت علیه اشخاص ثالث را لغو کند.

بر این اساس، ایران باید به پایبندی کامل به تعهدات هسته‌ای خود بازگردد.»

چین از ایجاد اجماع در مذاکرات هسته ای متوقف شده بر سر برجام حمایت کرده است.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه گفت: «مذاکرات برای از سرگیری پایبندی به برجام اکنون در یک مقطع حساس است.

طرف‌های ذی‌ربط باید به مسیر گفت‌وگو و مذاکره متعهد بمانند و تلاش‌های دیپلماتیک را برای تلاش برای اجماع در مورد موضوعات باقی‌مانده افزایش دهند.»

وی افزود: «آمریکا به عنوان آغازگر بحران هسته‌ای ایران، باید سیاست اشتباه خود مبنی بر «فشار حداکثری» را به طور کامل اصلاح کند و به خواسته‌های مشروع و منطقی ایران پاسخ مثبت دهد که این امر کمک می‌کند تا مذاکرات به نتیجه برسد.

مذاکرات هسته ای پس از اختلاف نظر در مورد اینکه چه کسی باید تصمیم سیاسی برای پایان دادن به آن بگیرد، متوقف شده است.

ایران می گوید آمریکا از اتخاذ چنین تصمیمی خودداری کرده است.

ایالات متحده اخیرا تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کرده است که گفته می شود شرکت های خارجی را که فروش نفت ایران را تسهیل می کنند، هدف قرار داده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه اعلام کرد که ایران برای دستیابی به توافق آماده است.

من می خواهم یک بار دیگر تکرار کنم که ما برای دستیابی به یک توافق خوب، قوی و پایدار جدی هستیم.

اگر طرف آمریکایی واقع بینانه رفتار کند و در مذاکرات احتمالی انعطاف لازم را نشان دهد، دستیابی به توافق دور از دسترس نخواهد بود.

علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران، گفته است که ایران آماده است در صورتی که آمریکا آماده واکنش متقابل باشد، مذاکرات را در مدت کوتاهی به پایان برساند.

امیر عبداللهیان گفت: آمریکا نمی‌تواند با اعمال تحریم‌ها بر سر میز مذاکره امتیاز بگیرد.

«آمریکایی‌ها نباید فکر کنند که با این اقدامات می‌توانند بر سر میز مذاکره امتیاز بگیرند. آنها باید از مطالبات زیاده‌روی خود دست بردارند و اگر همچنان به این خواسته‌ها ادامه دهند، ما هرگز بیکار نخواهیم نشست.

امیر عبداللهیان گفت که ایران با تزریق گاز اورانیوم به صدها سانتریفیوژ پیشرفته به تحریم های جدید پاسخ داد.

ما شاهد جنون اعمال تحریم هستیم که البته فقط یک نمایش است و هیچ تاثیر محسوسی در صحنه ندارد. در پاسخ به این اقدام آمریکا، ما به صدها سانتریفیوژ نسل جدید گاز تزریق می کنیم.ایران از روز دوشنبه شروع به تزریق گاز هگزا فلوراید به 500 سانتریفیوژ جدید پیشرفته IR-6 کرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، این اقدام را در راستای طرح راه اندازی 190 هزار واحد SWU (واحد کار جدایی) در صنعت هسته ای دانست.

کمالوندی اواخر روز دوشنبه در گفتگو با تلویزیون ملی گفت دستور نصب سانتریفیوژهای جدید روز دوشنبه صادر شده است.

سخنگوی اتمی گفت ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی را از تصمیم خود مطلع کرده است.

پایان خبر/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *