0 0
Read Time:2 Minute, 34 Second

استاندار فارس: آماده گسترش مراودات با کشور مجارستان هستیم

استاندار فارس گفت: آماده گسترش مروادات فرهنگی، علمی و تجاری با کشور مجارستان هستیم.

به گزارش خبرگزاری امتداد نور ، دکتر محمدهادی ایمانیه در دیدار سفیر مجارستان در ایران، اظهار کرد: پیشینه شهر شیراز به ۲۶۰۰ سال قبل برمی‌گردد و این شهر جزو قدیمی‌ترین شهرهای دنیا محسوب می‌شود و شاید بتوان گفت یکی از شهرهایی است که تمدن جهان از آن آغاز شده است.
استاندار فارس ادامه داد: پس از اسلام هم آثار و نمادهایی از تمدن ایرانی و اسلامی در این شهر شکل گرفت که این نمادها نیز قابل توجه و بعضا بی نظیر است و نشان دهنده جایگاه شیراز و استان فارس در عرصه علم و فرهنگ جهان اسلام است.
ایمانیه با بیان اینکه دانشگاه‌های شیراز جایگاه برجسته‌ای دارند گفت: سطح علمی دانشگاه‌های شیراز بالاست و حال آمادگی تبادل دانشجو را در رشته های مختلف علوم‌ پزشکی و مهندسی با کشور مجارستان داریم.
دکترایمانیه گفت: در بحث پزشکی نیز جایگاه مطلوبی داریم. به عنوان مثال در چند سال گذشته بالاترین تعداد پیوند کبد در بیمارستان ابوعلی سینا انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه بیماران بسیاری از کشورهای خلیج فارس برای پیگیری روند درمان خود به شهر شیراز مراجعه می‌کنند،گفت: آمادگی تبادل بیمار و دانشجو را با کشور مجارستان داریم.
استاندار فارس تأکید کرد: در بحث صادرات و واردات هم در حوزه محصولات صنعتی، صادرات داروهای گیاهی و محصولات کشاورزی و باغی آماده همکاری دوطرفه و پایاپای با کشور مجارستان هستیم.
ایمانیه ادامه داد: به دلیل مشکلاتی که در تبادلات ارزی وجود دارد، بنده این پیشنهاد را دادم که بتوانیم بدون محدودیتهای سیستم بانکی این تبادلات را از طریق تهاتر انجام دهیم.
استاندار فارس اظهار کرد: در بحث توریسم هم آژانس‌های ما آمادگی دارند که پذیرای تعدادی از توریست‌های مجاری باشند و در مقابل تروریست‌های ایرانی را هم در مجارستان داشته باشیم.
این مراودات باید ادامه‌دار باشد
زولتان وارگا هاسونیچ سفیر مجارستان در ایران نیز با اشاره به پیشینه‌ای از مراودات فرهنگی بین ایران و مجارستان اظهار کرد: معتقد هستیم که این مراودات باید ادامه‌دار باشد.
وی با اشاره به خواهرخواندگی شیراز و پچ، در خصوص مرودات علمی دو کشور گفت: در حال حاضر در ایران تعداد محدودی دانشجوی مجاری داریم که عمده این دانشجویان هم در رشته زبان و ادبیات فارسی مشغول به تحصیل هستند اما در دانشگاه‌های مجارستان تعداد قابل توجهی از دانشجویان ایرانی حضور دارند که اکثر آن‌ها در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی تحصیل می‌کنند.
سفیر مجارستان در ایران بر ضرورت انجام تبادلات فرهنگی میان دو کشور در حوزه گردشگری تأکید کرد و گفت: در بحث توریسم سلامت و صادرات داروهای گیاهی می‌توانیم مراودات خوبی داشته باشیم و کشور مجارستان می‌تواند به عنوان درگاه توزیع محصولات تولید شده ایران برای صادرات به اروپا باشد.
وی در رابطه با صادرات و واردات و تبادلات تجاری گفت: دو کشور می‌توانند همکاری خوبی در بحث برگزاری نمایشگاه‌ها و انعقاد تفاهم‌نامه‌ها در عرصه تجاری داشته باشند.
مجارستان کشوری در اروپای مرکزی است که پایتخت آن شهر بوداپست است.

پایان خبر/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *