مجلس شورای اسلامی - مذاکرات وین
0 0
Read Time:3 Minute, 6 Second
مجلس شورای اسلامی - مذاکرات وین

به گزارش خبرگزاری امتداد نور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی موضعی نادر در قبال موضع مذاکره ای تیم مذاکره کننده ایران اتخاذ کرده و نسبت به عبور از خطوط قرمز ترسیم شده توسط جمهوری اسلامی هشدار داده اند.

بیش از 250 نماینده مجلس در نامه‌ای به دولت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، مجموعه‌ای از شروط را برای تعهد مجدد ایران به معامله با غرب تعیین کردند.

در این نامه خطاب به رئیسی، مجموعه‌ای از اقدامات مهمی که باید توسط ایران و ایالات متحده و همچنین طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای 2015 که رسماً به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می‌شود، انجام دهند، بیان کرده است. و پس از احیای معامله پاره پاره شده.

ابتدا نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دولت توصیه کردند که از تجربیات گذشته ایران در تعامل با آمریکا و اروپا عبرت بگیرد و خطوط قرمز را بر اساس منافع ملی تهران ترسیم کند.

دوم، نمایندگان مجلس از دولت خواستند که از آمریکا و اروپا تضمین بگیرد که دوباره از برجام خارج نشوند.

سوم، آنها گفتند که ایالات متحده و سایر طرف های برجام باید متعهد شوند که از مکانیزم داخلی بحث برانگیز در برجام استفاده نکنند. این سازوکار که به عنوان «بازگشت فوری» شناخته می‌شود، به طرف‌های توافق، به‌جز ایران، اجازه می‌دهد در صورتی که ایران به تعهدات خود در این توافق عمل نکند، بدون رضایت سایر شرکت‌کنندگان، تمامی تحریم‌های سازمان ملل را علیه ایران مجدداً اعمال کنند.

چهارم، نمایندگان گفتند که ایالات متحده و اروپا باید متعهد شوند که تحریم‌های هسته‌ای و تحریم‌های اعمال‌شده بر اثر تروریسم، موشکی و مقامات حقوق بشری را حذف کنند.

پنجم، قانونگذاران در مجلس شورای اسلامی گفتند که ایران باید اقدامات هسته‌ای خود را تنها پس از لغو تحریم‌های آمریکا به‌طور راستی‌آزمایی لغو کند.

این نامه نشان دهنده تغییر حال و هوای مذاکرات برجام در مجلس است که در گذشته زیرساخت های قانونی برای ازسرگیری فعالیت های هسته ای ایران را فراهم می کرد. همچنین نشان می‌دهد که اگر غرب در رابطه با تضمین‌ها و راستی‌آزمایی‌ها انعطاف‌پذیری نشان ندهد، معامله‌ای به این زودی‌ها انجام نخواهد شد.

همچنین در زمانی اتفاق می‌افتد که به نظر می‌رسد موفقیت گفت‌وگوها در وین به این بستگی دارد که غرب تضمین‌های محکمی را ارائه می‌کند که آنها دوباره از تعهدات خود تسلیم نخواهند شد. ضمانت‌ها همراه با تدابیر راستی‌آزمایی‌ای که ایران قبل از هرگونه توافقی درخواست می‌کند به‌عنوان خطوط قرمز اصلی ایران در مذاکرات ظاهر شود.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه روز شنبه در دیدار با جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا، موضوع خطوط قرمز ایران را مطرح کرد.

امیر عبداللهیان در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با بورل به گفتگو نشسته است.

در این دیدار دو طرف آخرین وضعیت مذاکرات وین و همچنین جزئیات مورد توافق طرفین مذاکره را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

دیپلمات ارشد ایرانی در این دیدار از نقش بورل و معاونش انریکه مورا به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات قدردانی کرد و گفت: ایران مصمم است که مذاکرات با یک توافق خوب به پایان برسد.

امیر عبداللهیان نیز به تشریح مواضع ایران در این زمینه پرداخت.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تمامی ابتکارات و پیشنهادات ممکن را ارائه کرده است، گفت: وقت آن رسیده است که آمریکا و سه کشور اروپایی تصمیمات سیاسی لازم را اتخاذ کنند تا نشان دهند واقعا مصمم هستند تا در کوتاه ترین زمان ممکن به توافق برسند.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: اگر ابتکارات ایران نبود، مذاکره‌کنندگان آنقدر که اکنون هستند به توافق نزدیک نمی‌شدند.

وی افزود: با این وجود، طرف مقابل باید بداند که تهران از خطوط قرمز خود دست نمی کشد.

پایان خبر/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *