حسین امیرعبداللهیان مذاکرات وین
0 0
Read Time:3 Minute, 9 Second
حسین امیرعبداللهیان مذاکرات وین
وزیر خارجه: ایران خواستار توافق خوب در مذاکرات وین است

به گزارش خبرگزاری امتداد نور، وزیر امور خارجه روز دوشنبه گفت که کشورش برای یک توافق «خوب» در مذاکرات وین که حقوق مردم ایران را حفظ کند، عجله دارد.

امیر عبداللهیان این سخنان را در نشست خبری مشترک با سیمون کاونی وزیر امور خارجه ایرلند در وزارت امور خارجه ایران بیان کرد.

مذاکرات فشرده ای در وین برای بازگرداندن توافق هسته ای 2015 که رسماً به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می شود، برای لغو تحریم های غیرقانونی ایالات متحده علیه ایران در جریان است.

امیر عبداللهیان در ادامه با بیان اینکه وی و کاونی در مورد مذاکرات وین تبادل نظر کردند، خاطرنشان کرد: ما با جدیت و انگیزه قوی مذاکره و ابتکار عمل در مذاکرات وین حضور داریم.

به گفته امیر عبداللهیان، علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران و دیگر کارشناسان ارشد وزارت امور خارجه، وزارت نفت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در حال ادامه مذاکرات جدی در وین با هدف رفع تحریم ها و پیگیری حقوق ملت ایران هستند. .

در می 2018، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به طور یکجانبه از برجام خارج شد، تحریم ها را بازگرداند و تحریم های جدیدی را با نام های مختلف اضافه کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که برجام توسط قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد تایید شده است.

ایرلند به عنوان یکی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل، تلاش کرده است تا به عنوان تسهیل کننده برای اجرای برجام کار کند.

امیر عبداللهیان تاکید کرد: آنچه مهم است این است که ببینیم واقعاً چه اتفاقی در میدان برای لغو تحریم‌ها و بازگرداندن طرف‌های دیگر به تعهداتشان می‌افتد.

وی با بیان اینکه ایران برای دستیابی به یک توافق خوب جدی است، گفت: طرف های غربی باید از رفتار خود که مبتنی بر تردید در مورد اهداف هسته ای ایران است، دست بکشند.

و همچنین باید از بازی با «زمان و متن» دست بردارند و نیت واقعی خود را نشان دهند و فوراً به تعهدات خود تحت برجام بازگردند.

وی با بیان اینکه ایران با منطق قوی مذاکره به فعالیت ها و تلاش های خود در مذاکرات وین ادامه می دهد، گفت: هدف ما رفع تحریم های ذکر شده در برجام است.

وی با بیان اینکه اگر امروز در وین توافقی حاصل شود و تحریم‌ها برداشته شود، برای ایران بهتر است فردا این اتفاق بیفتد، گفت: ایران برای دستیابی به یک توافق خوب در چارچوب «مذاکرات منطقی» عجله دارد. تاکید بر احقاق حقوق ملت ایران

وزیر امور خارجه همچنین درباره اظهارات مقامات غربی مبنی بر اینکه زمان توافق به پایان می رسد و اینکه آیا ایران اراده کشورهای غربی برای دستیابی به توافق را می بیند یا خیر، گفت: ایران از طرف آمریکایی و سه اروپایی انتظار دارد. کشورها (بریتانیا، فرانسه و آلمان) با بازگشت به تعهدات خود در چارچوب برجام جدی باشند.

اگرچه سه کشور اروپایی از برجام خارج نشدند، اما به دلیل ترس از تحریم‌های ثانویه ایالات متحده، از اجرای توافقنامه خودداری کردند.

حتی در اردیبهشت 1398 که ایران کاهش تدریجی تعهدات خود در برجام را بر اساس بند 36 این توافق آغاز کرد، جمهوری اسلامی بارها اعلام کرد که اگر طرف های اروپایی به تعهدات خود عمل کنند، فورا اقدامات اصلاحی خود را لغو خواهد کرد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: اگر چنین اراده‌ای پیش بیاید و چنین اتفاقی بیفتد، دستیابی به یک توافق خوب در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر است.

امیرعبداللهیان سپس با بیان اینکه آمریکایی ها با پیام هایی که از کشورهای مختلف ارسال کرده اند از حسن نیت صحبت می کنند، گفت: اما تاکنون هیچ اتفاقی در میدان رخ نداده است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: دستیابی به یک توافق خوب را در دسترس می دانیم و ابتکارات و پیشنهادات عملی، سازنده و مثبت ایران راه را برای رسیدن به چنین توافقی هموار کرده است.

پایان خبر/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *