ایران و روسیه
0 0
Read Time:3 Minute, 9 Second
رئیسی
ایران و روسیه، نزدیکتر از همیشه

به گزارش خبرگزاری امتداد نور به نقل از تلویزیون دولتی روسیه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در هفته آینده پذیرای سید ابراهیم رئیسی همتای ایرانی خود خواهد بود.

این سفر بدون شک نقطه عطفی در روابط دو کشور است زیرا روسیه و ایران فعالانه در تلاش برای گسترش روابط اقتصادی هستند.

کشوری که همواره از ایران در مواجهه با تحریم های وحشیانه و یکجانبه علیه ایران حمایت کرده است، روسیه پتانسیل زیادی برای متحد نزدیک ایران در زمینه اقتصادی دارد.

روابط سیاسی دو کشور در سطح بالایی قرار دارد، اما همکاری های اقتصادی و تجاری در زمینه هایی مانند فناوری های پیشرفته و صنایع هوافضا با ظرفیت های بالای دو کشور تناسبی ندارد و این امر نیاز به تقویت دارد. این موضوع می تواند مورد بحث دو رئیس جمهور قرار گیرد.

برنامه های توسعه روابط اقتصادی آنطور که انتظار می رفت پیش نرفت. با توجه به روابط خوب سیاسی دو کشور، این موضوع در دیدار روسای جمهور دو کشور مورد تحلیل قرار خواهد گرفت.

حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه به اندازه تجارت روسیه با برخی کشورهای کوچک است در حالی که ایران ظرفیت بسیار بالایی دارد. با برنامه ریزی دقیق می توان این شاخص را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

ایران و روسیه از طریق دریای خزر همسایه هستند، اما آنچه روابط ایران و روسیه را بسیار قوی کرده است، همبستگی تهران و مسکو است. انسجام روابط دو کشور که بیش از هر چیز ناشی از درک مشترک تهدیدات مشترک است، باید با سرمایه گذاری بر منافع مشترک و فرصت های مشترک تعمیق یابد. دامنه روابط را می توان مثبت ارزیابی کرد، اما دو طرف نیاز به تعمیق روابط بر اساس منافع مشترک در زمینه های مختلف به ویژه اقتصاد و تجارت دارند.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ایران اخیرا در خصوص سفر برنامه ریزی شده رئیس جمهور به روسیه اظهار داشت که در این سفر مسائل دوجانبه و همکاری های تجاری و اقتصادی تهران و مسکو مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

روسیه اولین کشوری بود که از انتخاب رئیسی به عنوان رئیس جمهور ایران و روی کار آمدن دولت جدید در ایران به گرمی استقبال کرد. مقامات روسی روابط قوی‌تر تهران-مسکو در دوران ریاست جمهوری رئیسی را پیش‌بینی کرده‌اند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه در یک کنفرانس خبری با ده ها خبرنگار گفت: سفر رئیس جمهور ایران به مسکو یک رویداد بسیار مهم است.

به گفته رئیس دیپلمات روسیه، تماس‌های سیاسی بین تهران و مسکو باید از سر گرفته شود.

لازم به یادآوری است که پوتین و رئیسی چندین تماس تلفنی داشته اند، اما همانطور که سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه گفت، روسای جمهور دو کشور باید درباره برخی موضوعات به طور گسترده گفتگو کنند.

رئیس‌جمهور رئیسی در راس هیئتی بلندپایه که عمدتاً متشکل از وزرای مرتبط با اقتصاد است، خواهد بود. امضای تفاهم نامه های مختلف اقتصادی و صنعتی در این سفر دور از انتظار نیست.

همچنین حمایت همه جانبه روسیه از ایران در مذاکرات وین در خصوص تحریم های وحشیانه و فراسرزمینی باعث تقویت روابط دو کشور شده است.

میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در مصاحبه اختصاصی با تهران تایمز در ۱۱ ژانویه گفت: «در ظرفیت ملی ما، ظرفیت ملی روسیه، می‌توانم به شما بگویم که ما کاملاً در کنار ایران هستیم. ما تحریم های فراسرزمینی را به رسمیت نمی شناسیم. ما معتقدیم که آنها کاملاً نامشروع و به شدت ضد تولید هستند. اما واقعیت این است که ما باید راه حلی را پیدا کنیم که برای همه قابل قبول باشد.»

ایران و روسیه می توانند با سرمایه گذاری از همبستگی سیاسی خود، روابط خود را به بالاترین سطح ارتقا دهند. گام ها باید به همان سبک و راهبردی که تا کنون طرفین برداشته اند برداشته شود.

پایان خبر/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *