سفر رئیسی به چین
1 0
Read Time:1 Minute, 38 Second

گلوبال تایمز: سفر رئیسی به چین می تواند روابط تهران – پکن را تقویت کند

سفر رئیسی به چین

امتداد نور – گلوبال تایمز، یک روزنامه انگلیسی زبان چینی در مقاله ای نوشت که سفر رئیسی به چین می تواند دوستی و ارتباط دیرینه تهران و پکن را تقویت کند.

به گزارش خبرگزاری امتداد نور ، رئیس جمهور ایران سفر خود به پکن را از روز سه شنبه آغاز کرده که تا پنجشنبه ادامه دارد. این دیدار به دعوت شی جین پینگ، همتای چینی وی انجام شد.

کارشناسان سیاسی بر این باورند که سفر رئیسی به پکن توسعه همکاری های استراتژیک بین دو کشور را تقویت می کند و نشان می دهد که دولت وی در حال پیشبرد برنامه هایی برای پیشبرد سیاست نگاه شرق است.

این روزنامه افزود: سیاست «نگاه به شرق» ایران به معنای گذار از سیاست موازنه منفی و عدم تعهد به ایجاد اتحاد با قدرت‌های جهانی غیرغربی است که ساختارهای سیاسی مشابهی با ایران دارند، مانند روسیه و چین.

به گفته تانگ ژیچائو، تحلیلگر سیاسی در آکادمی علوم اجتماعی چین، توسعه مشارکت راهبردی جامع چین و ایران، پیشرفت توافقنامه همکاری 25 ساله و تسریع در اجرای آن گفت: این توافقنامه باید اولویت اصلی سفر رئیس جمهور رئیسی به چین باشد.

تانگ گفت که هدف اولیه از سفر رئیسی، پیشبرد رویه است زیرا برای مردم هر دو طرف سودمند است.

روابط اقتصادی قوی بین ایران و چین به ویژه در زمینه های انرژی، ترانزیت، کشاورزی، بازرگانی و سرمایه گذاری وجود دارد.

توافقنامه راهبردی 25 ساله ایران و چین که در سال 2021 به امضا رسید، خواستار همکاری های سیاسی، اقتصادی و راهبردی است.

رئیسی در تهران به هو چونهوا، معاون نخست وزیر چین اطمینان داد که ایران بدون توجه به شرایط منطقه ای و جهانی، به تقویت اتحاد استراتژیک خود با چین ادامه خواهد داد.

تحلیلگران سیاسی معتقدند که چین و ایران باید در مورد موضوعات مختلف دوجانبه و جهانی مانند وضعیت افغانستان، چالش های منطقه ای، تغییرات آب و هوایی، امنیت و همکاری های انرژی گفتگو کنند.

پایان خبر/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *