سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
1 0
Read Time:3 Minute, 18 Second

ایران به اتحادیه اروپا درباره شیطنت علیه سپاه پاسداران هشدار جدی داد

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

امتداد نور – قطعنامه اخیر پارلمان اروپا درباره سپاه پاسداران، مقامات ایرانی را به تلاش برای آماده کردن پاسخی متناسب که پیامدهای آن می‌تواند اتحادیه اروپا را متزلزل کند، واداشته است.

به گزارش خبرگزاری امتداد نور ، اعضای اتحادیه اروپا به طور غیرمنتظره ای قطعنامه ای را درباره ایران به تصویب رساندند که در صورت عمل به آن، سال ها دیپلماسی با ایران را به باد می دهد و ایران و غرب را در مسیر تقابل قرار می دهد.

قطعنامه مورد بحث با اکثریت قاطع به تصویب رسید و شامل خطوط بسیاری بود که به نظر می رسید کلمه به کلمه از سخنرانی یکی از مقامات آمریکا وام گرفته شده است.

این بیانیه از شورای اروپا خواست تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد، اقدامی که کاملاً در تضاد با خط سیاست کلی اتحادیه اروپا در قبال ایران در سال‌های اخیر است.

آنها همچنین از شورا و کشورهای عضو می‌خواهند که سپاه و نیروهای تابعه آن از جمله شبه‌نظامیان بسیج و نیروی قدس را به فهرست تروریستی اتحادیه اروپا اضافه کنند.

هر کشوری که سپاه در آن عملیات نظامی، اقتصادی یا اطلاعاتی دارد، باید روابط خود را با این سازمان قطع و غیرقانونی کند.

این اقدام، اگرچه الزام آور نبود، اما انتقادات زیادی را از سوی ایران برانگیخت. مقامات، قانون‌گذاران، روحانیون ارشد، مقامات نظامی، شخصیت‌های رسانه‌ای همگی به شدت به احتمال تعیین سپاه توسط اتحادیه اروپا واکنش نشان دادند.

همه آنها گفته اند که ایران به شدت به این اقدام واکنش نشان خواهد داد. محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی روز جمعه گفت که ایران مطمئناً با اروپایی‌ها به شیوه‌ای متفاوت برخورد خواهد کرد.

به گزارش تسنیم، وی گفت: اگر سپاه به عنوان سازمان تروریستی شناخته شود، قطعا متقابل خواهیم بود و با اروپایی ها در منطقه جور دیگری برخورد خواهیم کرد.


تقریباً همه مقامات ایرانی قول دادند که به این اقدام اروپا پاسخ قاطعانه ای بدهند. به گزارش ایسنا، حاج علی اکبری، امام جمعه موقت تهران گفت که مجلس و دولت پاسخ قاطعی به اتحادیه اروپا خواهند داد.

نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد ایران در حال طوفان فکری برای پاسخ به اتحادیه اروپا است.

علیرضا سلیمی عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: مجلس صبح یکشنبه با حضور سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جلسه غیرعلنی دارد.

این نماینده ارشد مجلس گفت: این نشست به منظور ایده پردازی پاسخ قاطع به اقدام نابخردانه پارلمان اروپا در تروریستی اعلام کردن سپاه خواهد بود.

در طول مدت طولانی مذاکرات ایران و غرب، اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات، نسبتا نرم و معتدل بود.

زمانی که ترامپ در سال 2019 گام بحث برانگیز تعیین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان گروه تروریستی را برداشت، اتحادیه اروپا به دلیل این تصور که این اقدام برای از بین بردن مذاکرات آتی با ایران بر سر احیای توافق هسته‌ای ایران در سال 2015 است، که رسماً به عنوان برجام شناخته می‌شود، مایل بود ناراحتی خود را ابراز کند.

برخی در تهران بر این باورند که قطعنامه اروپا می تواند با افزودن به این موضوع، امتیازات بیشتری از ایران در مذاکرات هسته ای بگیرد. به نظر می رسد اروپایی ها برای ادامه و پایان مذاکرات جدی نیستند.

عباس گلرو، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می گفت: اروپایی ها بهانه می آورند، موضوع دیگری را اضافه می کنند و مذاکرات هسته ای را پیچیده می کنند یا به دنبال امتیازگیری بیشتر از جمهوری اسلامی ایران هستند.

پس از درگذشت خانم مهسا امینی، آمریکایی‌ها به اروپایی‌های خود گفتند که تحولات جدیدی در ایران رخ خواهد داد و جمهوری اسلامی مجبور به دادن امتیاز خواهد شد.

وی تاکید کرد که امکان ندارد ایران بیش از آنچه تاکنون داده است امتیاز بدهد.

وی گفت: مجلس تاکید می کند که در پاسخ به عدم پایبندی اروپایی ها، توان هسته ای ایران باید افزایش و تقویت شود.

پایان خبر/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *