نخست وزیر عراق
1 0
Read Time:2 Minute, 26 Second

نخست وزیر عراق: به میانجیگری ایران و عربستان سعودی ادامه می دهیم

نخست وزیر عراق
محمد السودانی نخست وزیر عراق

امتداد نور – محمد السودانی نخست وزیر عراق از ادامه تلاش های کشورش برای ایجاد پل بین ایران و عربستان سعودی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری امتداد نور ، السودانی در گفت و گو با سرویس عربی دویچه وله اظهار کرد که بغداد به تلاش های خود برای میانجی گری بین عربستان سعودی و ایران ادامه می دهد.

وی گفت: روابط متوازن بین عراق و کشورهای همسایه بر اساس اصل احترام متقابل، منافع مشترک و عدم مداخله در امور داخلی بهترین رویکرد برای ما به عنوان دولت است.

نخست وزیر افزود: نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌ها بین ایران و کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی رویکردی است که دولت دنبال کرده و می‌کند و به کاهش تنش‌ها در منطقه کمک می‌کند. به امنیت عراق و منطقه فکر کنید.

السودانی گفت: ما پاسخی از سوی ایران و عربستان می‌یابیم و به این تلاش‌ها ادامه می‌دهیم تا به زودی جلسات در بغداد را از سر بگیریم.

نخست وزیر عراق همچنین از عمق روابط تهران و بغداد قدردانی کرد. وی خاطرنشان کرد: روابط متمایز و مثبتی با ایران وجود دارد و آنچه دو کشور را به هم پیوند می‌دهد، 1200 کیلومتر مرز و اشتراکات مذهبی، فرهنگی و اجتماعی است که در رابطه با عراق و عمق عربی آن وجود دارد.

اوایل این ماه، السودانی گفت که تهران و بغداد از روابط تاریخی برخوردارند. به گزارش خبرگزاری رسمی ایران ایرنا، وی گفت: رابطه با ایران تاریخی است و مرزهایی به طول بیش از 1200 کیلومتر داریم و اشتراکات فرهنگی، مذهبی و اجتماعی دارد.

وی افزود: از زمان تغییرات در سال 2003، ایران حامی روند سیاسی عراق بوده و به عراق در مبارزه با گروه تروریستی داعش کمک کرده است. روابط مثبت و در چارچوب مدیریت همکاری و پشتیبانی و به دور از دخالت در امور داخلی است.

نخست وزیر عراق در اواخر آبان ماه به ایران سفر کرد و تقریباً با تمام مقامات عالی رتبه ایران به ویژه آیت الله سید علی خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کرد.

السودانی در دیدار با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، از حمایت و کمک جمهوری اسلامی ایران به عراق در جنگ با تروریسم تشکر کرد.

بر اساس بیانیه وقت دفتر نخست وزیری، وی همچنین بر اهمیت حفظ روابط دوجانبه بین دو کشور در زمینه های مختلف تاکید کرد.

نخست وزیر عراق تاکید کرد که دولتش اقتصاد و خدمات را در راس اولویت های خود قرار داده است و ابراز امیدواری کرد که روابط نزدیک با ایران به رسیدگی به این اولویت ها کمک کند.

السودانی در سفر خود به تهران با ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران نیز دیدار و گفتگو کرد. روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق متفاوت و سطح بالاست و تقویت و تعمیق روابط دوجانبه باید به توسعه و ارتقای سطح تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی برای برقراری هر چه بیشتر صلح و ثبات منجر شود.

پایان خبر/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *