شارلی ابدو
1 0
Read Time:4 Minute, 3 Second

تهران: پاریس مسئولیت غیرقابل انکار کاریکاتورهای سخیف شارلی ابدو را بر عهده دارد

کاریکاتور

امتداد نور – وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که دولت فرانسه در قبال «اقدام ضد فرهنگی و ضد انسانی» مجله بدنام شارلی ابدو «مسئولیت غیرقابل انکاری» دارد.

به گزارش خبرگزاری امتداد نور ، این بیانیه پس از آن منتشر شد که این مجله بدنام کاریکاتورهای توهین آمیزی از مقامات ارشد سیاسی و مذهبی ایران منتشر کرد.

در واکنش به این اقدام موهن، ایران اعلام کرد در حال تجدید نظر در روابط فرهنگی خود با پاریس با «پایان دادن به فعالیت انستیتو تحقیقات فرانسه در ایران به عنوان اولین گام» است.

این اقدام یک روز پس از آن صورت گرفت که ایران به پاریس درباره عواقب آن هشدار داد و سفیر فرانسه را احضار کرد.

این وزارتخانه اعلام کرد که دولت پاریس در درجه اول مسئول برخورد با نقض حریم آزادی، نقض حقوق بشر، توهین به ارزش ها و باورهای مذهبی و تهدید حاکمیت ملی سایر کشورها توسط اشخاص حقوقی و حقیقی است.

پرس تی وی گزارش داد، این وزارتخانه اقدام مجله بدنام را به شدیدترین وجه برای زیر پا گذاشتن هنجارهای اخلاقی شناخته شده، نقض وحشیانه مقدسات مذهبی، بی احترامی به مقدسات مرجعیت سیاسی مذهبی، و توهین به نمادهای دولتی و ارزش های ملی ایرانیان محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: این مجله فرانسوی در سال های گذشته بارها با انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز به حضرت محمد (ص) خشم مسلمانان را برانگیخته است.

ایران موسسه تحقیقاتی فرانسه را تعطیل کرد

وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه در واکنش به کاریکاتورهای توهین آمیز شارلی ابدو، موسسه فرانسوی بررسی آثار باستانی ایرانی را تعطیل کرد. انستیتو تحقیقات فرانسه در ایران بخشی از شاخه فرهنگی سفارت فرانسه است.

این وزارتخانه گفت که تعطیلی این موسسه اولین گام در پاسخ به کاریکاتورهای توهین آمیز است.

این وزارتخانه اعلام کرد که اقدام سخیف این مجله بدنام نشان می دهد که صهیونیسم از رسانه ها برای اقدام علیه اسلام و ترویج نفرت و تفرقه بین انسان ها استفاده کرده است.

این مجله جنجالی در اوایل ماه دسامبر یک مسابقه برای تولید این کارتون ها اعلام کرده بود.

این اقدام توهین آمیز به منزله نقض موازین اخلاقی شناخته شده، هتک حرمت مقدسات دینی، اقدام توهین آمیز علیه مقامات سیاسی و مذهبی و توهین به نمادهای اداری و ارزش های ملی ایرانیان است.

این وزارتخانه افزود: توهین شارلی ابدو بار دیگر نشان می دهد که صهیونیسم از رسانه ها برای ترویج احساسات ضد اسلامی و دامن زدن به نفرت و تفرقه بین جوامع و مردم سوء استفاده کرده است.

ایران سفیر فرانسه را احضار کرد

وزارت امور خارجه ایران بعد از ظهر چهارشنبه در واکنش به اقدام این مجله طنز، نیکلاس روش سفیر فرانسه را احضار کرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه خطاب به سفیر فرانسه گفت: جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه اهانت به مقدسات و ارزش‌های اسلامی، دینی و ملی خود را تحمل نمی‌کند.

کنعانی با ابراز اعتراض شدید تهران به دولت فرانسه گفت: فرانسه حق ندارد به بهانه آزادی بیان توهین به مقدسات دیگر کشورها و ملل مسلمان را توجیه کند.

به گزارش پرس تی وی، این احضار در حالی صورت می گیرد که شارلی ابدو قرار است اواخر هفته جاری در ویژه نامه ای چند کاریکاتور توهین آمیز به رهبر انقلاب اسلامی را منتشر کند.

کنعانی تاکید کرد که دولت فرانسه مسئولیت این اقدام نفرت آمیز، توهین آمیز و غیر موجه را بر عهده دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تاریخ سیاه نشریه فرانسوی در توهین به اسلام، پیامبر اکرم (ص) و قرآن، گفت: تهران این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که به این اقدام توهین آمیز پاسخ متناسب بدهد.

کنعانی تأکید کرد که ایران از دولت فرانسه انتظار دارد توضیحاتی ارائه کند و در محکومیت رفتار غیرقابل قبول این نشریه اقدام کند.

این مجله فرانسوی سابقه طولانی در انتشار کاریکاتورهای موهن و توهین آمیز به نام آزادی بیان دارد.

در سپتامبر 2020، کاریکاتورهای توهین آمیز پیامبر اسلام را که برای اولین بار در سال 2015 منتشر شد، دوباره منتشر کرد و خشم و خشم را در سراسر جهان اسلام برانگیخت.

این مجله همچنین از زمان آغاز ناآرامی ها در ایران در ماه سپتامبر، موضع تهاجمی ضدایرانی اتخاذ کرده و کاریکاتورهایی توهین آمیز و توهین آمیز را منتشر کرده است.

وزارت امور خارجه ایران در 12 دسامبر ده ها فرد و نهاد اروپایی از جمله شارلی ابدو را به دلیل اقدامات مداخله جویانه آنها در ارتباط با تحولات داخلی ایران تحریم کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران پیشتر روز چهارشنبه شارلی ابدو را به دلیل کاریکاتورهای توهین آمیز و سخیف محکوم کرد.

امیر عبداللهیان در توئیتی نوشت: مجله فرانسوی به دلیل اقدام آشکار و بی احترامی خود علیه مقامات عالیقدر مذهبی و سیاسی با یک انتقام «قاطع و مؤثر» مواجه خواهد شد.

ما اجازه نخواهیم داد که دولت فرانسه از حد مجاز عبور کند. امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: قطعا مسیر اشتباهی را در پیش گرفته‌اند.

پایان خبر/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *