رئیس کل بانک مرکزی، نرخ تورم
1 0
Read Time:1 Minute, 58 Second

رئیس بانک مرکزی: نرخ تورم برای سال آینده کاهشی پیش بینی می شود

رئیس کل بانک مرکزی، نرخ تورم

امتداد نور – رئیس کل بانک مرکزی نرخ تورم در سال آینده را کاهشی پیش بینی کرد.

به گزارش خبرگزاری امتداد نور ، علی صالح آبادی در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه نرخ تورم در سال آینده کاهشی پیش بینی می شود، گفت: از ابتدای دولت سیدابراهیم رئیسی، نرخ تورم از 59.3 درصد به 39.9 درصد کاهش یافته است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: عوامل متعددی در تورم وجود دارد که یکی از آنها عرضه و هزینه است که به عنوان مثال قیمت های جهانی باعث آن می شود. وی افزود: زمانی که قیمت های جهانی افزایش پیدا می کند باعث افزایش نرخ تورم می شود و می تواند هزینه ها را افزایش دهد. وی خاطرنشان کرد: عامل دیگر تقاضا است که بیشتر به دلیل نقدینگی است و عامل دیگر انتظارات است.

وی سپس به تشریح برنامه های بانک مرکزی برای مهار رشد نقدینگی پرداخت.

او تاکید کرد: رشد نقدینگی تا پایان سال به زیر 30 درصد کاهش می‌یابد زیرا پایه پولی در ماه گذشته 20.5 درصد و رشد اقتصادی 20.2 درصد بوده است و پیش‌بینی می‌شود رشد نقدینگی تا قبل از پایان سال جاری به کمتر از 30 درصد برسد.

صالح آبادی سپس به جزئیات افزایش سرمایه بانک ها پرداخت و این افزایش را به دلیل فروش سهام دانست.

وی همچنین گفت: شاخص بهای تولیدکننده در زمان روی کار آمدن رئیسی 82.6 درصد بوده و اکنون به 39.1 درصد کاهش یافته است و حتی شاخص نقطه به نقطه در اردیبهشت 103 درصد بوده که به 32.9 درصد کاهش یافته است و افزایش بیشتری خواهد داشت.

صالح آبادی با بیان اینکه در سال آینده سه عامل بر روند تورم بی تاثیر خواهد بود، گفت: نقدینگی، پایه پولی و تورم در سال آینده روند نزولی را شاهد خواهند بود.

وی همچنین با اشاره به افزایش قیمت ارز و کاهش ارزش پول ملی، با تاکید بر اینکه قیمت فعلی دلار در بازار آزاد غیرواقعی است، گفت: کشور مشکلی برای کسب درآمد ندارد و بازار با توزیع ارز مواجه نیست.

صالح آبادی یکی از دلایل کاهش ارزش دلار در ایران را افزایش قیمت دلار در دنیا و دلیل اصلی دیگر را ناشی از اتفاقات و انتظارات در کشور و بازار و در واقع هیجانات در بازار دانست که افزایش یافته است.

پایان خبر/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *