محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی
1 0
Read Time:3 Minute, 29 Second

ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی فرصتی برای غلبه بر اختلافات می دهد

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی

امتداد نور – انتظار می‌رود که هیئتی از ناظر هسته‌ای سازمان ملل در چند روز آینده وارد ایران شود که به نظر می‌رسد فرصتی دیگر از سوی ایران به غرب برای جبران رفتار نادرست گذشته خود باشد.

به گزارش خبرگزاری امتداد نور ، این دیدار در بحبوحه بن بست مذاکرات بر سر احیای توافق هسته ای 2015 ایران و مذاکرات بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) بر سر تحقیقات پادمان انجام می شود.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ابراز امیدواری کرد که سفر هیئت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تهران و آژانس را در مسیری برای حل و فصل مسائل باقی‌مانده فعلی قرار دهد.

اسلامی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که سفر آتی مقامات بین المللی انرژی اتمی به تهران در روزهای آینده بتواند به حل مسائل با آژانس کمک کند.

وی گفت: تعاملات ما با آژانس در حال انجام است و امیدواریم گامی رو به جلو در جهت رفع ابهامات و موانع با آژانس برداشته شود.

تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امیدها برای دستیابی به موفقیت در وین را کمرنگ کرده است، زیرا ایران گفته است که این موضوع سیاسی است و باید قبل از دستیابی به توافق بر سر توافق هسته‌ای 2015، که رسماً به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می‌شود، به آن رسیدگی شود.

تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حول مواد هسته‌ای که گفته می‌شود در سه سایت ایرانی که قبلاً به آژانس اعلام نشده بودند، کشف شده است. این تحقیقات پس از آن آغاز شد که اسرائیل مدعی شد که سایت‌هایی را در اسناد هسته‌ای که از ایران دور است پیدا کرده است. ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد مواد ادعایی بحث و گفتگو کرده اند. ایران به سوالات مطرح شده توسط آژانس در این زمینه پاسخ داد اما آژانس به همراه برخی از قدرت های غربی مدعی شد که پاسخ های ایران از نظر فنی معتبر نیست.

مذاکرات وین بر سر برجام در این مدت به بن بست رسید و ایران در تلاش برای دستیابی به یک توافق خوب و عادلانه در وین بود و غرب، تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بر مذاکرات وین در اولویت قرار داد.

سفر آتی به آژانس فرصتی برای غرب فراهم می کند تا راه خود را اصلاح کند و راه را برای حل هر دو موضوع هموار کند. کارشناسان بر این باورند که اگر غرب نتواند از این فرصت استفاده کند، در مواجهه با ایران با مشکل مواجه خواهد شد زیرا برنامه هسته‌ای ایران همچنان به پیش می‌رود.

اسلامی روز شنبه بخشی از این جهش را فاش کرد و گفت ظرفیت غنی سازی ایران اکنون دو برابر کل ظرفیتی است که ایران از زمان آغاز برنامه هسته ای خود به دست آورده است.

خبرگزاری تسنیم به نقل از اسلامی افزود: ظرفیت غنی سازی اورانیوم در ایران در حال حاضر دو برابر ظرفیت کل از زمان پیدایش صنعت هسته ای در کشور است.

به گزارش تسنیم، اسلامی روز شنبه در دیدار با جمعی از نمایندگان مجلس با قدردانی از تصویب «اقدام راهبردی» مجلس برای رفع تحریم ها و حفظ منافع ملی، گفت: این قانون به توسعه صنعت هسته ای ایران کمک کرده است. .

وی گفت: اجرای مصوبه مجلس باعث افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم شده است به گونه‌ای که ظرفیت غنی‌سازی در ایران در حال حاضر بیش از دو برابر کل تاریخ صنعت هسته‌ای کشور است.

اسلامی همچنین بیان کرد: سند جامعی برای توسعه صنایع و ایجاد ظرفیت های داخلی در صنایع مختلف کشور تدوین شده است.

نزدیک به دو هفته پیش، اسلامی در یک نیروگاه اتمی در درخوین خوزستان دست به کار شد. نیروگاه اتمی 300 مگاواتی که مدت‌هاست در مرحله برنامه‌ریزی قرار دارد به نیروگاه کارون معروف است و در شهر کوچک درخوین در حاشیه شهرستان شادگان قرار دارد.

به گزارش ایرنا، نیروگاه کارون پس از تکمیل، یک راکتور آب تحت فشار خواهد بود که سوخت آن با اورانیوم 4 درصد تامین می شود و برق منطقه را تامین می کند.

به گزارش ایرنا، پیش بینی می شود هزینه آن 2 میلیارد دلار باشد.

پایان خبر/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *