چین
1 0
Read Time:2 Minute, 24 Second

چین همچنان به دنبال گسترش روابط تجاری با ایران است

چین

امتداد نور – روابط اقتصادی ایران و چین در مسیر صعودی قرار دارد و این کشور آسیایی همچنان به دنبال گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش خبرگزاری امتداد نور ، سعید اشتیاقی، عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: روابط اقتصادی ایران و چین در مسیر صعودی قرار دارد و این کشور آسیایی همچنان به دنبال گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران است.

اشتیاقی گفت: این کشور [چین] در شرایط سخت در کنار ایران ایستاده و جزو کشورهای دوست ایران بوده است.

وی خاطرنشان کرد: معاون نخست‌وزیر چین در هفته‌های آینده به ایران سفر می‌کند.

این مقام مسئول با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری جامع 25 ساله ایران و چین، گفت: باید از فرصت هایی که در این قرارداد ایجاد می شود در جهت منافع خود استفاده کنیم.

عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی ایران در ادامه با بیان اینکه صادرات نفت ایران به چین در ماه‌های اخیر افزایش یافته است، افزود: این کشور در اوج تحریم‌ها یکی از بازارهای هدف اصلی ایران بود و ایران را به عنوان یک دوست و حامی در دوران تحریم تنها نگذاشت.

اشتیاقی با تاکید بر اینکه چین همچنان به دنبال توسعه روابط اقتصادی خود با ایران است، گفت: ایران یکی از شرکای تجاری چین است و ما باید ابتدا مشکلات داخلی خود را حل کنیم و روابط خود را با سایر کشورها توسعه دهیم تا روابط دوجانبه بهبود یابد.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی گمرک چین، ارزش صادرات غیرنفتی ایران به چین در 9 ماهه نخست سال 2022 به 5.37 میلیارد دلار رسید که نسبت به سال گذشته 11 درصد افزایش را نشان می دهد.

جمهوری اسلامی در ژانویه تا سپتامبر 2021 به ارزش 4.84 میلیارد دلار کالا به چین صادر کرد.

بر اساس این اطلاعات، ایران و چین در 9 ماهه مذکور 12 میلیارد و 320 میلیون دلار کالا مبادله کردند که در مقایسه با 10 میلیارد و 490 میلیون دلار در مدت مشابه سال 2021، 18 درصد افزایش را به ثبت رساندند.

صادرات چین به ایران در 9 ماهه سال 2022 نیز با رشد 23 درصدی نسبت به سال قبل به 6.95 میلیارد دلار رسید. این کشور آسیایی در مدت مشابه سال قبل 5.65 میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

بر اساس گزارش اداره گمرک چین، تجارت غیرنفتی ایران و چین در سال 2021 به 14.8 میلیارد دلار رسید.

چین یکی از شرکای اصلی تجاری ایران است که علیرغم تحریم های شدید آمریکا روابط تجاری قوی با جمهوری اسلامی ایران حفظ کرده است.

ایران و چین در مارس 2021 سند همکاری جامع 25 ساله را رسما امضا کردند.

این سند بین محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه سابق ایران و وانگ یی وزیر امور خارجه چین در وزارت امور خارجه ایران امضا شد.

پایان خبر/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *