نماینده روسیه: تهران، چین، مسکو
0 0
Read Time:1 Minute, 56 Second

نماینده روسیه: ایران، چین و روسیه مثلث دیپلماتیک سه جانبه جدید تشکیل می دهند

نماینده روسیه: تهران، چین، مسکو

امتداد نور – به گفته یک دیپلمات ارشد روسی، گفتگوهای “سازنده” او در مورد موضوعات مورد علاقه دوجانبه با همتایان ایرانی و چینی خود نشان از ایجاد مثلث جدیدی در دیپلماسی بین المللی دارد.

به گزارش خبرگزاری امتداد نور ، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، روز پنج‌شنبه در توییتی نوشت: نشست‌های سه جانبه سازنده در زمینه‌های مورد علاقه توسط هیئت‌های دائمی چین، ایران و روسیه برگزار شد.

آیا این مثلثی جدید در دیپلماسی چندجانبه – چین، ایران و روسیه به نظر نمی رسد؟ دیپلمات ارشد روسیه در توئیتی تاکید کرد که چنین قالبی “به راحتی می تواند بزرگ شود.

اولیانوف ادامه داد که بسیاری از کشورها از چندجانبه گرایی حمایت می کنند و یکجانبه گرایی را رد می کنند.

او گفت: بسیاری (اگر نگوییم اکثریت) دولت‌ها طرفدار چندجانبه‌گرایی و مخالف تلاش‌ها برای زنده نگه داشتن جهان یکجانبه به هر قیمتی هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بر اهمیت تداوم تلاش‌ها برای خنثی‌سازی تحریم‌ها و مبارزه با یکجانبه‌گرایی آمریکا از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ که رسماً به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می‌شود، تاکید کردند.

دونالد ترامپ به قصد خفه کردن اقتصاد ایران از توافق خارج شد.

برای خنثی کردن تحریم‌ها، ایران تلاش کرده است تا با تقویت ارتباطات خود با همسایگان خود و سایر کشورهای آسیایی و تلاش در جهت خودکفایی در تعدادی از زمینه‌های حیاتی، سیاست اقتصادی معطوف به شرق را دنبال کند.

علیرغم تحریم های یکجانبه ایالات متحده، ایران و چین در مارس 2021 یک مشارکت استراتژیک جامع تاریخی 25 ساله را امضا کردند.

این توافق نامه مشارکت راهبردی جامع چین و ایران را که در سال 2016 در جریان سفر شی جین پینگ رئیس جمهور چین به تهران آغاز شد، رسمیت می بخشد. این چارچوب برای همکاری دو کشور در 25 سال آینده در زمینه های سیاسی، فرهنگی، امنیتی، دفاعی و امور منطقه ای و بین المللی را مشخص می کند.

قرارداد مشارکت راهبردی بیست ساله ایران و روسیه نیز در حال تدوین است. این برنامه طرحی را برای رشد روابط آینده در همه جبهه ها، از سیاست گرفته تا اقتصاد و امنیت ارائه می کند.

پایان خبر/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *