آژانس بین المللی انرژی اتمی
0 0
Read Time:3 Minute, 29 Second

ایران نسبت به قطعنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی هشدار داد

آژانس بین المللی انرژی اتمی

امتداد نور – شورای حکام آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه قطعنامه‌ای علیه ایران تصویب کرد، اقدامی که با مخالفت شدید سفیر ایران در آژانس مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری امتداد نور ، این قطعنامه از ایران به دلیل آنچه عدم همکاری با نهاد هسته ای سازمان ملل نامیده می شود، انتقاد کرد.

این قطعنامه توسط آمریکا و سه متحد اروپایی آن – بریتانیا، فرانسه و آلمان – تهیه و به هیئت مدیره آژانس ارائه شد.

محسن نظیری اصل، سفیر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مستقر در وین، گفت که معماران قطعنامه روی ناآرامی‌های ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند تا فشار سیاسی بر تهران را افزایش دهند.

این دومین باری است که سه گانه اروپایی (E3) و آمریکا طی شش ماه گذشته قطعنامه ای علیه ایران در هیئت 35 نفره ارائه می کنند.

این قطعنامه با ۲۶ رای موافق، ۵ رای ممتنع و ۲ کشور غایب به تصویب رسید.

چین و روسیه بار دیگر به این قطعنامه رای منفی دادند.

آقای نظیری اصل هشدار داد که این اقدام ممکن است بر روند همکاری کشورمان با آژانس تاثیر بگذارد.

به گزارش پرس تی وی، وی گفت: ما قویا معتقدیم که این قطعنامه هیچ نتیجه ای نخواهد داشت… این قطعنامه برای توجیه تحریم های یکجانبه بیشتر علیه ملت ایران است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، درست پیش از پذیرش قطعنامه، نسبت به «اثرات نامطلوب» این طرح بر مسائل فنی باقی‌مانده در سازمان ملل هشدار داد.

به عنوان نماینده ای از سازمان انرژی اتمی ایران در هفته های اخیر به طور فزاینده ای در حال مذاکره و تعامل با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی (رافائل گروسی) برای یافتن راه حلی عملی برای مسائل پیچیده و فنی مربوط به توافقنامه پادمان بوده است.

پرس تی وی به نقل از کنعانی توضیح داد که نه هیچ دلیل فنی و نه یک فوریت پادمان برای ارائه چنین قطعنامه ای علیه ایران است.

وی خاطرنشان کرد: ارائه این قطعنامه غیرضروری و مخرب و سوء استفاده سیاسی آمریکا و کشورهای E3 از موقعیت و ظرفیت آژانس، بار دیگر نیت واقعی این کشورها برای پیشبرد توطئه‌ها و اهداف سیاسی خود را آشکار کرده است.

وی افزود: ما از کشورهای عضو مستقل و مستقل شورای حکام آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی که به بی‌طرفی، استقلال و اعتبار آژانس به‌عنوان یک نهاد فنی اهمیت زیادی می‌دهند، انتظار داریم از این قطعنامه حمایت نکنند و مواضع خود را به‌صراحت اعلام کنند.

با این وجود، سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد که ایران به اجرای توافق جامع پادمان متعهد است و به همکاری با آژانس بر اساس این توافق ادامه خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: نباید این واقعیت را فراموش کرد که اجرای بی وقفه پادمان ها و فعالیت های راستی آزمایی گسترده آژانس در ایران طی دو دهه گذشته تنها در سایه همکاری و حسن نیت ایران امکان پذیر بوده است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در عین پایبندی به تعهدات بین‌المللی خود، همچنان در دفاع از منافع و حقوق ملی خود و مقابله با فشارها و مطالبات بیش از حد آمریکا و کشورهای غربی، قوی‌اندیش و مقاوم است.

ایران قبلاً آمادگی خود را برای انجام مذاکرات فنی با کارشناسان آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی برای بحث در مورد اتهامات مربوط به سایت‌های هسته‌ای به اصطلاح «اعلام نشده» که بر اساس گزارش‌های نادرست رژیم اسرائیل مطرح شده بود، اعلام کرده است.

این قطعنامه می‌گوید «ضروری و فوری» است که ایران منشأ ذرات اورانیوم را توضیح دهد و به طور کلی همه پاسخ‌هایی را که نیاز دارد به آژانس بدهد.

تهران از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته است که از سیاسی کردن موضوع خودداری کند و بر جنبه های فنی در راستای وظایف این سازمان تمرکز کند.

ایران تعدادی از دوربین های آژانس بین المللی انرژی اتمی را که خارج از توافقنامه پادمان کار می کردند، از اوایل ژوئن پس از تصویب قطعنامه ای که این کشور را به عدم همکاری با این نهاد سازمان ملل متهم می کرد، خاموش کرده است.

اتهامات مطرح شده توسط آژانس علیه ایران اساساً بر اساس اسناد ارائه شده توسط اسرائیل است که تهران آنها را جعلی و ساختگی رد کرده است.

پایان خبر/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *