برجام
0 0
Read Time:3 Minute, 24 Second

ایران به متن برجام پاسخ داد

برجام

امتداد نور – پس از نشست‌ها و رایزنی‌های فشرده برجام، سرانجام ایران پاسخ خود را به متن ارسالی اتحادیه اروپا به ایران ارائه کرد و آن را پیش‌نویس نهایی خواند.

به گزارش خبرگزاری امتداد نور ، علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران در نشستی با حضور مقامات عالی رتبه از جمله علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، گزارش مفصلی را به شورای عالی امنیت ملی ارائه کرد.

پس از برگزاری جلسات طوفان فکری، ایران پیش نویس نهایی خود را در مورد مذاکرات احیای توافق هسته ای در سال 2015 ارائه کرد که از آوریل 2021 ادامه دارد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران جزئیاتی در مورد محتوای پاسخ ایران ارائه کرد. او گفت که سه موضوع هنوز معلق است.

امیرعبداللهیان روز دوشنبه ساعاتی پیش از ارائه پاسخ ایران گفت: ما به آمریکا گفتیم که اگر نظرات ما در مورد این سه موضوع که نظرات معقول است، رعایت شود، حاضریم وارد مرحله اعلام توافق شده و جلسه جمع بندی برگزار کنیم.

پاسخ ایران به پیش‌نویس اتحادیه اروپا در بحبوحه درخواست‌های ایران از ایالات متحده برای نشان دادن انعطاف‌پذیری ارائه شد.

وزیر امور خارجه ایران گفته است که ایران انعطاف زیادی از خود نشان داد و آمریکا این را به خوبی می داند. «آمریکا به خوبی می‌داند که ما چقدر انعطاف نشان داده‌ایم، حالا نوبت طرف آمریکایی است که انعطاف‌پذیر باشد. در مذاکرات اخیر وین، طرف آمریکایی انعطاف لفظی خود را در دو موضوع ابراز کرد. این باید به صورت مکتوب باشد. در موضوع سوم و تضمین ها باید انعطاف آمریکا را داشته باشیم. اگر آمریکا انعطاف نشان دهد، در روزهای آینده به نقطه توافق خواهیم رسید.

پس از ارائه پاسخ، ایران به رایزنی های داخلی خود ادامه داد. شورای امنیت ملی روز سه شنبه میزبان نشست اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بود.

شمخانی، امیر عبداللهیان و باقری کنی در این نشست حضور داشتند. و روز چهارشنبه جلسه غیرعلنی مجلس با حضور همین مقامات برای بررسی وضعیت پیرامون مذاکرات وین بر سر احیای توافق هسته ای 2015 که رسماً به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می شود، برگزار شد.

علیرضا سلیمی، عضو هیأت رئیسه مجلس، جزئیاتی را درباره جلسه چهارشنبه ارائه کرد. وی گفت: ما بسته پیشنهادی خود را در خصوص توافق ارائه کرده ایم و اکنون توپ در زمین آمریکا و غرب است و آنها هستند که باید در خصوص توافق تصمیم مناسب بگیرند.

وی همچنین گفت که هر توافقی که در وین حاصل شود باید به تصویب پارلمان برسد.

همانطور که اوضاع پیش می‌آید، به نظر می‌رسد ایران به وظایف خود عمل کرده و هر تصمیم لازم برای احیای برجام را اتخاذ کرده است. بنابراین، اکنون نوبت ایالات متحده است که همین کار را انجام دهد و نتیجه گیری مذاکرات را تسهیل کند.

ایالات متحده تایید کرد که پاسخ ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده است و گفت که برای مطالعه آن به “مدتی زمان” نیاز دارد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت: «ما هنوز در حال بررسی [پاسخ] هستیم».

وی افزود: هضم آنچه در اختیار اتحادیه اروپا قرار گرفته و به نوبه خود آنچه در اختیار ما قرار گرفته است به زمان نیاز دارد.

در حالی که ایران گفته است که در مورد پایان دادن به مذاکرات جدی است، پرایس به دنبال این بود که جدیت ایران را مورد تردید قرار دهد. او گفت: «امیدواریم که با نزدیک شدن به مرحله نهایی این امر، ایرانی‌ها هدفی جدی از خود نشان دهند که تاکنون به طور مداوم ندیده‌ایم.»

با این حال، وی اذعان کرد که این گفتگوها شامل مجموعه ای از مسائل فنی چالش برانگیز است که باید با آنها برخورد شود. پرایس گفت: «اینها مسائل ساده ای نیستند. برخی از جزئیات فنی چالش برانگیز وجود دارد که باید بررسی شود.”

اینکه آیا ایالات متحده با پاسخ ایران موافقت خواهد کرد یا نه، یک سوال باز باقی می ماند. اما به نظر می رسد که ایالات متحده کمتر به پایان دادن به مذاکرات علاقه مند است تا درگیر شدن در یک بازی سرزنش کردن علیه ایران.

پایان خبر/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *